Wspólnoty wielobudynkowe – co warto o nich wiedzieć?

Jak się okazuje wspólnoty jednobudynkowe to to obecnie jedne z najczęstszych w polskiej przestrzeni mieszkaniowej. Czym jest taka wspólnota? Wspólnota wielobudynkowa powstaje, kiedy na jednej działce znajduje się kilka budynków. W takich sytuacjach deweloper nie dzieli terenu na mniejsze działki, ale pozostawia tak, jak jest.

Jak działają wspólnoty wielobudynkowe?

Co jest podstawą prawną do dzielenia wspólnoty mieszkaniowej wielobudynkowej? Jest to art. 5 ust. 2 ustawy o własności lokali. Ustawa mówi, że jeśli na nieruchomości gruntowej znajdują się przynajmniej dwa budynki, a w co najmniej jednym z nich wyodrębniono własność lokalu, współwłaściciele mogą dokonać jej podziału. Co oznacza to w praktyce? Podział będzie polegał na wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości dwóch lub większej ilości działek. Ważne jest to, że podziału muszą sobie życzyć właściciele większości udziałów. Nie ma odstępstwa od tej reguły– proces podziału nie nastąpi bez zgody większości.

Jak wygląda podział nieruchomości wspólnej?

Zgodnie z art. 22 ust. 3 pkt 6 ustawy o własności lokali, dokonanie podziału nieruchomości jest faktem, który przekracza uprawnienia normalnego zarządu. To cała wspólnota mieszkaniowa musi podjąć uchwałę o wyrażeniu zgody na podział nieruchomości

Szukasz zarządcy osiedla lub wspólnoty mieszkaniowej? Zajrzyj na stronę http://status.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *