Dywany etniczne

Barwne wzornictwo etniczne ma niebywale interesujące podłoże historyczne. Styl etniczny, wywodzi się od greckiego słowa „Ethnos” co znaczy naród, plemię. W kobiernictwie, korzenie sięgają rozległych przestrzeni Azji Środkowej, gdzie wśród koczowniczych plemion narodził się zwyczaj wiązania wełnianych tkanin. Dziś dywany z tamtych regionów są nieocenione! Ręcznie tkane dywany, niezmiennie od setek lat wzbudzają ogromne zainteresowanie.

Motywy i kolory

Bardzo szybko nauczono się barwić wełnę, używając do tego celu naturalnych substancji roślinnych i mineralnych. Wraz ze znajomością technik barwiarskich, rozwinęła się sztuka zdobienia motywami i symbolami. Początkowo były to bardzo proste desenie, jednak z czasem stały się bardzo precyzyjne. Powszechnie wierzy się, iż barwy i motywy bezpośrednio mają swoje znaczenie. I tak kolor biały symbolizuje czystość, zielony życie i pokój, niebieski władzę i samotność, żółty radość, czerwony wiarę i zdrowie, złoty bogactwo, brązowy płodność, a czarny żałobę i rozpad. Podobnie jest z deseniami. Motyw drzewa życia to symbol mocy roślin, których korzenie wnikały w świat podziemny, pień istniał w świecie ludzi, a najwyższe gałęzie sięgały do niebios. Z kolei bota symbolizuje płomień, wieczność i nieśmiertelność, a kogut to symbol chroniący przed złym urokiem i głodem.

Etno we współczesnym wnętrzu

Kiedy spojrzymy na współczesną modę i wnętrza, to szybko stwierdzimy, że styl Etno wrócił do łask. Wyraźnie zaakcentowane motywy etniczne pojawiają się na wybiegach najznakomitszych projektantów mody. Ale nie tylko. Podobnie jest w kobiernictwie. Etniczne dywany, oferowane przez Carpetoutlet doskonale wyglądają w skandynawskich wnętrzach. W otoczeniu surowego drewna, cegły, prostych form, wyraźnie wyczuwalny jest ich rodowód.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *